www.pustomyty-rada.gov.ua

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

Добросусідство без кордонів.

Друк

Від угоди – до співпраці

На урочистій сесії Солонківської сільської ради 21 липня 2010 року була підписана угода про транскордонну співпрацю між ґміною Орли Підкарпатського воєводства (Польща) і Солонківською сільською радою. Угода передбачає обмін досвідом, налагодження мережі контактів, культурні та спортивні спільні заходи.

На сесію були запрошені гості – голова районної державної адміністрації Ігор Чопко, заступник голови районної ради Віктор Бабій, делегація з ґміни Орли.

У передньому слові сільський голова Віталій Ткачук наголосив на тому, що підписання угоди служить початком хороших добросусідських відносин між ґміною Орли та Солонкою.

Для солончан це початок нової роботи, досвіду якої ще немає, хоча із сусідами є дружба та взаєморозуміння. Скажімо, солончани щороку влаштовують міжнародні змагання з волейблу. Проте, проблем спільно ще не розв’язували. А їх багато: скажімо, і Солонка є приміською зоною і село Орли знаходиться біля Перемишля. Отож налагодити співпрацю між депутатами, радами є хорошою і нагальною потребою. До того ж лише міжнародна співпраця дозволяє брати участь в проектах з використання грошей Євросоюзу. Тож підписання угоди є обов’язковою умовою участі в міжнародній програмі транскордонного співробітництва ПольщаУкраїна-Білорусь.

Слово мав і війт ґміни Орли Ришард Чонстка. Він розповів про устрій життя у Польщі. Наприклад, цікаво було довідатися, що Польща дуже швидко і дуже ефективно провела реформу місцевого спрямування. Регіони (не партії, а гміни та воєводства) отримали поважні і чіткі повноваження. Адміністративний поділ Польщі подібний до нашого. Є у них гміни (сільські ради), повіти (районні ради), воєводства (обласні ради). Подібна до української не лише структура державного управління, але й шляхи фінансування.

Бюджет гміни поповнюється за рахунок земельного податку. Так, за 1 га сільськогосподарських земель податок стягується у розмірі 100 злотих ( більше 200 грн.) У нас цей податок становить 10 грн. І земельну ділянку отримати у Польщі набагато простіше. Ці проблеми вони вирішили ще в 1992 році і дуже просто. Розробили карти з вільними землями, визначили ціну. Приходь, вибирай, купуй. Все просто та зручно. Та ми чомусь не можемо так зробити.

Значну допомогу полякам надає Євросоюз. Фермери отримують дотації у відповідності до використання земель, іншими словами, Євросоюз платить їм за те, щоб не виготовляли більше продукції ніж це потрібно. Значні кошти виділяє Євросоюз на будівництво очисних споруд, й на виробництво нетрадиційних видів електроенергії – вітряків, сонячних батарей, установок з використанням біогазу. Так, сонячні батареї в літній період дають змогу економити до 70 % електроенергії. Майже в кожному польському селі вже є великі станції, де в якості матеріалу для подальшої переробки в електроенергію, використовують біогаз.

Та найбільше вражає, що Євросоюз будує для гмін … басейни. Уявіть собі при Солонківській сільській раді є басейн! А для сільсьіких гмін у Польщі – це звично й практично, щоправда – не дешево. Так на утримання одного басейну, який знаходиться у розпорядженні їхньої гміни, мало бюджету такої сільської ради як наша. Це задоволення оплачує також Євросоюз. За кошти Євросоюзу будуються у Польщі й музеї, видаються газети, книги.

Дуже цікавою є практика наших сусідів у підтримці малого й середнього бізнесу. Вони будують так звані логістичні центри. Називають їх технопарки, або «інкубатори». Це великі приміщення (на зразок ринку «Південний») з усіма необхідними комунікаціями, Інтернетом, мобільним зв’язком – словом з усім тим, що необхідне для ведення бізнесу. В такому приміщенні приватні підприємці мають можливість розпочати свою справу. Орендна плата – помірна, а не здирницька, як у нас. А в разі успішного експерименту, підприємцям надається можливість самостійного ведення бізнесу. Як то кажуть, усі щасливі: гміна має податки, підприємці – роботу.

У сусідній Польщі й справді є багато такого, що можна запровадити в себе. На щось потрібні гроші, а щось просто вимагає знань, європейських підходів. Навіть рішення можна приймати інакше, іншим шляхом, ніж це звикли робити у нас. Треба вчитися навіть ведення переговорів,  вирішення конфліктів.

Європейський досвід муніципального управління Україні потрібний, але його слід переносити, не сліпо копіюючи, а враховувати місцеві реалії. Саме на цьому на сесії Солонківської сільської ради наголошував голова районної адміністрації Ігор Чопко. Очільник назвав підписання двосторонньої українсько-польської угоди історичним фактом. Заступник голови райради Віктор Бабій нагадав присутнім, що Україна прагне у Євросоюз. А донну співпрацю – це крок до цього. І, до речі, уже не перший. Про це присутнім говорив голова товариства «Зелений Хрест» Олександр Волошинський, котрий є координатором проекту розробки Стратегії сталого розвитку села Солонка. Адже усі міжнародні програми, в тому числі і Програма транскордонного співробітництва Україна-Польща-Білорусь, за котрими можна використовувати кошти Європейського союзу, обумовлюють наявність Стратегії сталого розвитку села, тобто чіткого бачення громадою свого майбутнього. До слова, такі Стратег ії уже розроблені і в Сокільниках, і в Зимній Воді. Громади працювали над ними майже рік. Сільський голова Сокільник Михайло Криса та сільський голова Зимної Води Володимир Гутник також уже знайшли польських партнерів і розпочали співпрацю. А третім кроком, щоб отримати чималі кошти Євросоюзу (найменший грант –100 тисяч євро), має стати проектна пропозиція, яку треба зробити українському та польському партнерові – спільно подати проект на конкурс, який відбудеться уже у вересні. Це можуть бути так звані «м’які» проекти (на культурну діяльність, тренінги, семінари, молодіжні обміни, взаємні поїздки і т.д.) або «тверді» проекти. З обох боків кордону, наприклад, купується дорожня техніка чи будуються водогони, дороги. Основна особливість цих проектів, що польська сторона не може отримати кошти без українського партнера, а ми без них. Отож бо й була підписана угода про транскордонну співпрацю між ґміною Орли Підкарпатського воєводства (Польща) і Солонківською сільською радою. З українського боку угоду підписали голова Солонківської сільської ради Віталій Ткачук та заступник сільського голови Андрій Жиравецький, а з польського – війт гміни Орли Ришард Чонстка та голова ради Станіслав Качмаж. Що ж, у добру путь!

Тетяна ЯРЕМЧУК

Останнє оновлення на Понеділок, 05 березня 2012, 11:27  

Контакти:

Пустомитівська районна рада,
вул. М.Грушевського, 35, м. Пустомити,
Львівська обл., 81100.
тел. (03230) 4-12-56, 299-92-09,
факс: (03230) 4-27-57,

pustomyty.rada@gmail.com

pustomyty.rada

Районний часопис

PDF №05 від 02.02.2019р.

Центр пробації

Я маю прааво!

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Співпраця

РЕСПУБЛІКА ПОЛЬЩА

11

 

УКРАЇНА

ФРН

Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Курс валют предоставлен сайтом kurs.com.ua

Погода в Пустомитах


Ми у facebook

Вхід

Cесія районної ради

45 ПОЗАЧЕРГОВА

15.02.2019 року

о 10:00год.

МАТЕРІАЛИ

ПРЕЗИДІЯ / КОМІСІЇ

ПОШУК

Стратегія району

Звіт голови районної ради